Haberler

Emlak Satış Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Ev satışı sürecinde bilinmesi gerekenler ! Sahip olduğunuz evi çeşitli gerekçelerle satmak isteyebilirsiniz ancak ev satışı sırasında, gerek emlakçı gerekse maliye tarafında karşılaşabileceğiniz ekstra maliyetler bulunabilir. Böyle durumları önceden biliyor olmanız, bütçenizi düzenlemeniz ve harcamalarınızı yönlendirmeniz noktasında büyük önem arz eder.

Ev Satarken Maliye ve Tapu Kayıtlarına Dikkat Edin
Maliye, tapuda gerçekleşen konut satışlarının alım-satım işlemlerini dikkatle takip eder. Alım-satım değeri üzerinden tapu harcı kesilmesi ve satış kazancı üzerinden Gelir Vergisi düzenlenmesi, bu işlemler arasında yer alır. Tapu harcı, satış işlemi sırasında devletin konut sahibinden tahsil ettiği bir tutardır. Gelir Vergisi’nin ne kadar olacağı ise mülk sahibinin beyanına bağlı olduğundan satışı gerçekleştiren kişinin gösterdiği miktara bağlı olarak farklılık gösterir. Eğer konut sahibi devlete, sahip olduğu mülkle ilgili hiç beyanda bulunmadıysa veya düşük miktarlı beyanda bulunduysa, ilgili kişi, cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilir. Konutun ilk satın alındığında kar elde etmek için satış sırasında gösterilebilecek düşük satış tutarı, yıllar sonra daha yüksek vergi ödenmesine neden olabilir.

Zira Maliye, satıcının banka hesaplarına giren tutarı, tapu kayıtlarını ve varsa kullanılan kredi arasındaki farkı dahi rahatlıkla tespit edebilir. Bu durumda tapu kayıtları ve banka hesabı arasındaki fark tespit edilirse, yüzde 35’i bulan Gelir Vergisi ve bir o kadar da vergi cezası ile birlikte gecikme faizi ödemek zorunda kalınabilir.

Read more

Konut Piyasası Durumu

2018 yılının ilk üç ayında, vatandaşlar, konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini en çok merak ederek bu konuda bilgiye ulaşmaya gayret ediyor. Gayrimenkul sektörünün dernek ve markalı konut üreticilerine bakarsanız, piyasanın çok iyi olduğu ve daha iyi olacağı temennilerini dile getirirken; piyasanın beklentilere ulaşması, geçen yıl olduğu gibi, devlet vergi desteklerini tekrar verilmesi ve başını Toki ve Emlak Konut‘un çektiği kampanyalara bu yılda devam edilmesi gerektiğini söylüyor. O kadar iyi yani..

Neyse.. Bu konuda muhalif ekonomistlerin söylemleri esas belirleyici durumda. Zaman zaman balon söylentileri oluşan konut piyasası için söylenen, İstanbul merkezli ve lokal fiyat köpükleri olduğu, konut piyasası için genel manada balon olmadığı söyleniyor. Evet balon yok ama diğer tarafta pek çok sorun da bulunuyor elbette.

Read more

Konut fiyatları 2018’de ne olur?

Konut fiyatlarını belirleyen ana etken olan arsa fiyatlarının, İstanbul için oldukça yüksek olduğu göz önüne alındığında, göreceli olarak bir fiyat düşüşü söz konusu beklenmemelidir elbette ama, 2018 yılının, elinde nakit parası olan konut alıcısı için fırsatlar barındırdığını söylemekte yarar var.

Son 5 yılda sürekli artış gösteren konut fiyatlarındaki artış hızı, 2017 yılında mevduat faizinin gerisine düştü. Yani; konut, yatırım amaçlı alımlarda cazibesini yitirdi. Bu gerçek ışığında sektöre ve 2018 yılına baktığımızda, sat – yap konut üreten ve elinde mutlaka satması gereken ünite bulunan müteahhidi fiyat kırmaya zorlayabilir; hatta zorluyor. Bunu örneklerini duyuyoruz.

Konut kredilerinin yüksek oluşu, konut satışını asıl belirleyen gelir seviyesinin konut alımını durdurduğunu gösteriyor. İpotekli konut satışları her geçen ay düşüyor. Buna karşın; inşaat firmaları satışa ulaşabilmek için senetli satış alternatifini daha fazla kullanmaya başladı. Yani o konutlar mutlaka satılmak zorunda ve burada yaşanan gerilim, konut alıcısı lehine..

Markalı konut üreticilerinin reklamlarında gördüğümüz faizsiz firma bünyesinde vadelendirme, her geçen gün daha da uzamaya başladı. “100 ay sıfır faiz” olarak reklam yapan tanınmış firmalara ek olarak, orta derecede bir konut üreticisinin 132 ay sıfır faizli reklamı, piyasayı özetler nitelikte.

konut fiyatları 2018’de ne olur, bu dönemde ev alınır mı, ev fiyatları düşer mi? gibi oluşan sorulara cevaben yazdığım bu analizler, ümit ederim ilgililerin konut alımında kendilerine rehber olur. Yüksek faiz oranında, ipotekli konut alımına yönelmek söz konusu olmayacaktır ama firmaların kampanyalarını takip ederek, ödeme gücünüze göre bir konut alma şansızın var. Firma bünyesinde yapılan faizsiz vadelendirme seçeneklerinden konut almayı düşünenlere hayati bir tavsiye; firmanın piyasa geçmişi, mali durumuna dikkat edin. Malum etraf konut mağduruyla dolu, kesenize göre bir bütçe ile ev sahibi olmayı hayal ederken, elinizdeki birikim ve aylık ödeyeceğiniz taksitlerden olmayın. Bu muhtemel bir senaryo….

Read more