Haberler

Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Devam Edecek mi?

Konut kredisi faiz oranları gerçekten %0.98 mi? Uygulanan ek masraflar neler? Konut kredisi faizleri yükselecek mi?
Hatırlanacağı üzere konut kredisi faiz oranları indirimi uzun süre hükümet ile bankalar arasında yürütülen müzakerelerde başarısız olmuş ve özel bankalar konut kredisi indirimi yapmaya yanaşmamıştı. Kredi maliyetlerinin yüksek olmasını öne süren bankalar konut kredisi indirimi yapamayacaklarını öne sürdüler. Bunun üzerine hükümet kamu bankaları üzerinden konut kredisi indirimi yapmaya karar verdi. İlk olarak 10 Mayıs tarihinde Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları indirimi için müjdeyi verdi. Ardından da diğer kamu bankalarından Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankası konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptıklarını duyurdu.

Kamu bankaları 120 aya kadar vade 500.000 TL’ye kadar olan konut kredilerinde konut kredisi faiz oranlarını % 0.98’e indirdiğini bildirdi. Bunun ardından satışları daha da avantajlı hale getirmek isteyen konut sektörünün ileri gelenleri birçok konut projesinde geçerli %20 indirim ve %5 peşinatlı satışlar başlattı. Bu kampanyalar sonucunda son yıllarda görülen en fazla konut satışı ve konut kredisi kullanımı yaşandı.

Taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları yükselirken konut kredisi faiz oranı son 6 aylık dönemde 50 baz puan düştü. TÜİK’in açıkladığı verilere göre konut satış oranları Mayıs ayında bir önceki senenin aynı dönemine oranla %2,7 artarak 119 bin 655’e yükseldi.

Konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilmesi ile en çok konuşulan iki konu başlığı, konut kredisindeki indirimin ne zaman sona ereceği ve bankaların konut kredisinde belirttikleri gibi %0.98’lik oranın üstüne uyguladıkları ek ücretler ve faizler oldu. Kamu bankalarının konut kredisi ürünlerinin tüm ayrıntılarını KrediPazari.com açıkladı.

Konut Kredisi Faiz İndirimi Ne Zaman Sona Erecek?

Ne yazık ki bankaların konut kredisi faiz oranları için verdikleri kesin bir tarih bulunmuyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarını konut kampanyaları bitmeden yükseltmeyeceği düşüncesi hakim. Hatırlandığı gibi sektörün 3 büyük kuruluşu Konutder, İnder ve GYODER %20 indirim ve %5 peşinat olarak uyguladıkları kampanyalarını yoğun talep üzerine 30 Haziran’a kadar uzatmıştı. Bankalarından Haziran sonuna kadar konut kredisi faiz oranlarını yükselmeyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca bankaların faizleri bir anda değiştirmeyeceği ve faiz oranlarının değiştireceği tarihi önceden bildireceği düşüncesi hakim. Ancak şu anda kredi maliyet oranlarının yüksek olduğu ve bankaların bu faiz oranlarını tutmakta güçlük çektiği de uzman görüşleri arasında yer alıyor.

Konut Kredisi Faizleri Gerçekten Yüzde 98 mi?

Konut kredisi kullanmak için bankalara başvuru yapıldığında bankalar kredinin kullanılacağı konutun değerini tespit etmek için ekspertiz raporunu baz alıyor. Ekspertiz raporunun ücreti tüketiciden tahsis ediliyor ve bu ücret bankalar arasında değişiklik göstermekle birlikte 1000 TL civarı bir maliyete sebep oluyor. Ayrıca bankalar kullanılacak konut kredisinin dosya masraflarını da tüketiciye yansıtıyor. Bu dosya masraflar bankalara ve çekilen kredinin miktarına göre değişkenlik gösteriyor.

Yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisinden faydalanabilmek için de temiz bir kredi siciline sahip olmak gerekiyor. Bunun haricinde kredi paketlerinde zorunlu olarak ipotek tesis ücreti, konut sigortası, hayat sigortası ve DASK yaptırılması zorunlu kılınıyor. Bu tesis ücretleri de tüketiciye yansıtıldığında beklenenden farklı bir maliyet ve dolayısıyla %0.98’in çok üzerinde bir faiz oranı ortaya çıkabiliyor.

Eli rahatlayan ara ödeme yapmak isteyen veya borcunu kapatmak isteyen konut kredisi kullanıcılarını erken ödeme yaptıkları takdirde bir de erken ödeme tazminatı bekliyor. Bu erken ya da ara ödeme tazminatları da bankalar arasında değişmekte olup kalan vade süresine göre hesaplanıyor.

KrediPazari.com konut kredisi faiz oranlarında %0.98 faiz oranı uyguladığı bilinen üç kamu bankası, VakıfBank, HalkBank ve Ziraat Bankasının faiz oranlarını ve kredi kullanımında uyguladıkları her bir masraf kalemini tek tek inceleyip karşılaştırdı.

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranı ve Masraflar

Ziraat Bankası 500.000 TL’ye kadar olan en fazla 120 ay vadeye kadar konut kredilerine %0.98 faiz oranı ile konut kredisi ürününü kullandırıyor.

Ziraat Bankasından konut kredisi kullanmak isteyen tüketici, öncelikle evin değerinin tespit edilmesi için minimum 498 TL maximum 1798 TL arasında bir ekspertiz ücretine tabi tutuluyor. Ziraat Bankası konut kredisi paketini evin expertiz değerinin en fazla %80’i kadar veriyor. Ziraat Bankası tüketicinin kredi puanına göre konut kredisi talebinde ipoteği zorunlu tutuyor. İpotek zorunluluğu durumunda tüketici 129.80 TL de ipotek tahsis ücretine tabii tutuluyor. Kredi notunun düşük olması üzerine konut sigortası ve hayat sigortasını zorunlu olarak kullanacak olan tüketici konut sigortası için aylık ortalama 180 TL yaşa ve konuma göre değişiklik göstererek hayat sigortasına için de ortalama aylık olarak 180 TL ödeme ile karşılaşıyor. Açıkcası banka tüketicinin kredi skorunu öncelikli değerlendiriyor, kredi notu banka kriterlerinin altında kalan tüketicinin bu orandan kredi kullanması zor görünüyor.

Kredi tutarının %0.5’i kadar kredi tahsis ücreti uygulayan Ziraat Bankasından 120 ay vade ile 500.000 TL kredi için konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık ödemeler yaklaşık 7.104 TL’ye, kredinin yıllık maliyet oranı ise %12.58’e karşılık geliyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranı ve Masraflar

VakıfBank Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında max. 500.000 TL ve 120 ay vadeli konut kredisi için %0.98 faiz oranı uygulanıyor.

VakıfBank’ın sunduğu konut kredisi ürününden yararlanmak için kredi kullanılacak konutun ekspertiz değerinin belirlenmesi gerekiyor. VakıfBank tüketiciden evin durumuna göre 950 TL ile 2639 TL arasında ekspertiz ücreti talep ediyor. Kredi şartlarında konut sigortasını zorunlu tutmayan VakıfBank zorunlu olarak hayat sigortası yapıyor. Hayat sigortası kapsamında değişkenlik göstermekle beraber aylık ödemeler ortalama 300 TL oluyor. Taşınmaz rehin ücreti olarak 354 TL talep eden VakıfBank, kredi tahsis ücreti olarak da kredinin %0.50 si kadar masraf uygulanıyor.

VakıfBank Sarı Panjur Konut Kredisi ürününde 500.000 TL, 120 ay vadeli konut kredisi çekildiğinde aylık ödeme tutarı 8.140 TL oluyor. Toplam geri ödeme ise 976.847 TL’ye varıyor.

HalkBank Kredi Faiz Oranı ve Masraflar

HalkBank Hesaplı Evim Konut Kredisi kapsamında 120 ay vadeye kadar 500.000 TL’ye kadar olan tutarlarda uygulanan konut kredisi faiz oranı %0.98 oluyor.

HalkBank ekspertiz ücreti masrafı için her konuttan tek fiyat 655 TL talep ediyor. İpotek tesis ücreti olarak da 155 TL uygulayan Konut kredisi yıllık maliyet %12.76’ya ulaşıyor. Kredi tahsis ücreti olarak da tüketiciden kullanılacak kredinin %0.50’i kadar masraf alınıyor.

HalkBank Hesaplı Evim Konut Kredisi ürününden 500.000 TL için 120 Ay vadeli yararlanan kullanıcının aylık ödeme tutarı konut kredisi hesaplama yapıldığında yaklaşık 7.104 TL’ye karşılık geliyor. Toplam geri ödeme ise 852.521,85 TL’ye ulaşıyor.

Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank erken ödeme durumunda aynı şartları sunuyor. Üç banka da konut finansmanı yasası kapsamında kullandırılmış kredilerde, kalan vadesi 36 ay ve daha az ise, %1,36 aydan fazla ise %2 tutarda erken ödeme tazminatı tahsil ediyor. Bir ya da birden fazla taksidin erken ödenmesi, ara ödeme yapılması veya kredinin kapatılması halinde ilgili ödeme ile karşılaşılıyor.

Kamu bankaları ve özel bankaların konut kredisi kampanyalarını ayrıntılı görmek uygulanan kredi faiz oranları ve vade sürelerini karşılaştırmak, en uygun, en kolay ödeme planı sunun konut kredisi ürünlerini karşılaştırmalı olarak bulmak için KrediPazari.com sitesindeki konut kredisi hesaplama yöntemleri kullanılabilir.

Read more

Emlak Satış Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Ev satışı sürecinde bilinmesi gerekenler ! Sahip olduğunuz evi çeşitli gerekçelerle satmak isteyebilirsiniz ancak ev satışı sırasında, gerek emlakçı gerekse maliye tarafında karşılaşabileceğiniz ekstra maliyetler bulunabilir. Böyle durumları önceden biliyor olmanız, bütçenizi düzenlemeniz ve harcamalarınızı yönlendirmeniz noktasında büyük önem arz eder.

Ev Satarken Maliye ve Tapu Kayıtlarına Dikkat Edin
Maliye, tapuda gerçekleşen konut satışlarının alım-satım işlemlerini dikkatle takip eder. Alım-satım değeri üzerinden tapu harcı kesilmesi ve satış kazancı üzerinden Gelir Vergisi düzenlenmesi, bu işlemler arasında yer alır. Tapu harcı, satış işlemi sırasında devletin konut sahibinden tahsil ettiği bir tutardır. Gelir Vergisi’nin ne kadar olacağı ise mülk sahibinin beyanına bağlı olduğundan satışı gerçekleştiren kişinin gösterdiği miktara bağlı olarak farklılık gösterir. Eğer konut sahibi devlete, sahip olduğu mülkle ilgili hiç beyanda bulunmadıysa veya düşük miktarlı beyanda bulunduysa, ilgili kişi, cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilir. Konutun ilk satın alındığında kar elde etmek için satış sırasında gösterilebilecek düşük satış tutarı, yıllar sonra daha yüksek vergi ödenmesine neden olabilir.

Zira Maliye, satıcının banka hesaplarına giren tutarı, tapu kayıtlarını ve varsa kullanılan kredi arasındaki farkı dahi rahatlıkla tespit edebilir. Bu durumda tapu kayıtları ve banka hesabı arasındaki fark tespit edilirse, yüzde 35’i bulan Gelir Vergisi ve bir o kadar da vergi cezası ile birlikte gecikme faizi ödemek zorunda kalınabilir.

Read more

Konut Piyasası Durumu

2018 yılının ilk üç ayında, vatandaşlar, konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini en çok merak ederek bu konuda bilgiye ulaşmaya gayret ediyor. Gayrimenkul sektörünün dernek ve markalı konut üreticilerine bakarsanız, piyasanın çok iyi olduğu ve daha iyi olacağı temennilerini dile getirirken; piyasanın beklentilere ulaşması, geçen yıl olduğu gibi, devlet vergi desteklerini tekrar verilmesi ve başını Toki ve Emlak Konut‘un çektiği kampanyalara bu yılda devam edilmesi gerektiğini söylüyor. O kadar iyi yani..

Neyse.. Bu konuda muhalif ekonomistlerin söylemleri esas belirleyici durumda. Zaman zaman balon söylentileri oluşan konut piyasası için söylenen, İstanbul merkezli ve lokal fiyat köpükleri olduğu, konut piyasası için genel manada balon olmadığı söyleniyor. Evet balon yok ama diğer tarafta pek çok sorun da bulunuyor elbette.

Read more

Konut fiyatları 2018’de ne olur?

Konut fiyatlarını belirleyen ana etken olan arsa fiyatlarının, İstanbul için oldukça yüksek olduğu göz önüne alındığında, göreceli olarak bir fiyat düşüşü söz konusu beklenmemelidir elbette ama, 2018 yılının, elinde nakit parası olan konut alıcısı için fırsatlar barındırdığını söylemekte yarar var.

Son 5 yılda sürekli artış gösteren konut fiyatlarındaki artış hızı, 2017 yılında mevduat faizinin gerisine düştü. Yani; konut, yatırım amaçlı alımlarda cazibesini yitirdi. Bu gerçek ışığında sektöre ve 2018 yılına baktığımızda, sat – yap konut üreten ve elinde mutlaka satması gereken ünite bulunan müteahhidi fiyat kırmaya zorlayabilir; hatta zorluyor. Bunu örneklerini duyuyoruz.

Konut kredilerinin yüksek oluşu, konut satışını asıl belirleyen gelir seviyesinin konut alımını durdurduğunu gösteriyor. İpotekli konut satışları her geçen ay düşüyor. Buna karşın; inşaat firmaları satışa ulaşabilmek için senetli satış alternatifini daha fazla kullanmaya başladı. Yani o konutlar mutlaka satılmak zorunda ve burada yaşanan gerilim, konut alıcısı lehine..

Markalı konut üreticilerinin reklamlarında gördüğümüz faizsiz firma bünyesinde vadelendirme, her geçen gün daha da uzamaya başladı. “100 ay sıfır faiz” olarak reklam yapan tanınmış firmalara ek olarak, orta derecede bir konut üreticisinin 132 ay sıfır faizli reklamı, piyasayı özetler nitelikte.

konut fiyatları 2018’de ne olur, bu dönemde ev alınır mı, ev fiyatları düşer mi? gibi oluşan sorulara cevaben yazdığım bu analizler, ümit ederim ilgililerin konut alımında kendilerine rehber olur. Yüksek faiz oranında, ipotekli konut alımına yönelmek söz konusu olmayacaktır ama firmaların kampanyalarını takip ederek, ödeme gücünüze göre bir konut alma şansızın var. Firma bünyesinde yapılan faizsiz vadelendirme seçeneklerinden konut almayı düşünenlere hayati bir tavsiye; firmanın piyasa geçmişi, mali durumuna dikkat edin. Malum etraf konut mağduruyla dolu, kesenize göre bir bütçe ile ev sahibi olmayı hayal ederken, elinizdeki birikim ve aylık ödeyeceğiniz taksitlerden olmayın. Bu muhtemel bir senaryo….

Read more